
A médiatartalmak mindössze 25 százaléka szól a nőkről. Egy kutatással most ezen az arányon javíthatnánk!
Önkéntesek jelentkezését várjuk a 2025-ös Global Media Monitoring Project (GMMP) magyarországi megvalósításához! A feladat 1 napra vonatkozó médiafigyelés (napi hírek, cikkek, riportok kódolása) lesz 2025-ben, nemzetközi módszertan alapján, amelyhez online képzést, részletes útmutatót és kódolólapot biztosítunk. A projekt célja, hogy feltérképezzük a nemek reprezentációját a hazai médiában, és ezzel hozzájáruljunk a nők láthatóságának növeléséhez a hírszerkesztésben; a kutatás tehát kvantitatív és kvalitatív módon is vizsgálja, hogy a nők milyen szerepekben jelennek meg a hírekben, kiket szólaltatnak meg forrásként, milyen témákban és milyen mélységben hallható a hangjuk.
Körülbelül 15–20 önkéntesre van szükségünk, a jelentkezési határidő: április 25.
Az online felkészítés április 29-én délután lesz, online.
Háttér
2025-ben a Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség, az Egyenlítő Alapítvánnyal karöltve, és a Ringier vállalat támogatásával ismét csatlakozik a Global Media Monitoring Projecthez (GMMP), a világ legnagyobb nemzetközi médiamonitorozási kezdeményezéséhez, amely a hírmédia nemek szerinti arányának ábrázolását vizsgálja. Ez a projekt közvetlenül kapcsolódik az ENSZ Pekingi Nyilatkozat és Cselekvési Platformhoz, amely idén 30 éves, és az egyik legfontosabb vállalás a világon a nők jogainak előmozdításáért. A GMMP célja, hogy láthatóvá tegye, hogyan jelennek meg a nők és férfiak a médiában, és hozzájáruljon a nemek szempontjából kiegyensúlyozottabb és korrektebb médiakép kialakításához.
A Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség (illetve először az IGEN Egyesület) koordinálásával már három alkalommal vettünk részt ebben a projektben, és most önkénteseket keresünk a 2025-ös magyarországi médiamonitorozáshoz. Az ötévente megrendezett kutatáshoz 2020-ban 116 ország csatlakozott, és több mint 30 ezer hírt elemezve mutatta ki, hogy 1995 óta mindössze 8 százalékponttal nőtt a nők aránya a hírek alanyaiként és forrásaiként. A GMMP projekt nemcsak globális összehasonlításra és változások nyomon követésére alkalmas eszköz, hanem hozzájárult médiaetikai iránymutatások kidolgozásához, szakmai párbeszédek ösztönzéséhez és a nemek közötti egyenlőség szempontjainak beépítéséhez a hírszerkesztési gyakorlatba. (Lásd: www.whomakesthenews.org)
Miért fontos ez?
A GMMP eddigi kutatásai azt mutatják, hogy a hírmédiában továbbra is jelentős nemi aránytalanságok vannak: a hírek szereplőinek csupán 25 százaléka nő, és még azokat a témákat is, amelyek kiemelten érintik a nőket – például a nemi alapú erőszakot –, túlnyomórészt férfiak kommentálják. Az újságírók körében is csak lassan egyenlítődik ki a nemek aránya. A projekt célja, hogy ezeket a problémákat feltárja és a változást ösztönözze.
Kikre van szükség?
Olyan önkénteseket keresünk, akik szeretnének egy a népesség arányait megfelelően tükröző média kialakítását támogatni. Ehhez fontos lépés ennek a kutatási projektnek a létrejötte, melyhez várjuk önkéntesek jelentkezését az élet számos területéről: újságírókat, kommunikációs-média hallgatókat, kutatókat, aktivistákat, a média és kommunikáció területén dolgozókat, HR-szakembereket és minden olyan érdeklődőt, akik szívesen vennének részt ebben a projektben.
Hogyan vehetsz részt?
· A médiamonitorozás egy kijelölt napon zajlik, amelyre várhatóan május folyamán kerül sor. A pontos időpont csak az adott napon fog kiderülni, mivel szeretnénk elkerülni, hogy a kutatás ténye kihatással legyen a médiavállalatok tartalmi és egyéb döntéseire.
· Fontos tudni, hogy a részvétel nem igényel egész napos elköteleződést – az adatok összegyűjtésére és elemzésére az azt követő hetekben kerül sor, így ha az adott napon nem vagy elérhető, az még nem kizáró ok.
· Az online felkészítő tréningen való részvétel kötelező, de ez a tréning videófelvétele alapján is teljesíthető. Időpont: 2025. április 29. kedd 17:00-18:00
· Az angol nyelvtudás elengedhetetlen, mivel a szakmai anyagok és a monitorozási dokumentumok angol nyelven érhetők el.
Miért érdemes csatlakozni?
· Egy nemzetközi projekt részese lehetsz, amely valódi hatással van a médiára és a társadalomra.
· Egy új szemléletmódot ismerhetsz meg a média elemzésére azáltal, hogy részt veszel egy kollektív kutatási folyamatban bevált módszertan alapján.
· Szakmai tapasztalatot szerezhetsz és kapcsolatokat építhetsz más elkötelezett szakemberekkel és aktivistákkal.
Ha szeretnél részt venni a projektben, vagy további információra van szükséged, írj nekünk a következő email címen: noierdek@gmail.com vagy regisztrálj itt.
Kapcsolattartó: Sáfrány Réka